Radijo trukdžiai – tai aparatūros ir (arba) įrenginio, radijo ryšio ar sistemos veikimo blogėjimas dėl radijo trikdžių poveikio. Trukdžius sukeliančius radijo trikdžius paprastai skleidžia ne pagal nustatytas sąlygas naudojama radijo įranga, sugedę elektros prietaisai arba tikslingai radijo ryšiui trikdyti skirti slopinimo įrenginiai.
Kaip RRT specialistai padeda pašalinti radijo trukdžius žiūrėkite LRT „Mokslo sriuba“ reportaže.
Radijo dažnių (kanalų) skyrimo ir naudojimo taisyklėse nustatyta, kad radijo dažniai gali būti naudojami tik turint RRT išduotą leidimą arba laikantis Radijo dažnių (kanalų), kuriuos galima naudoti be atskiro leidimo, sąraše nustatytų reikalavimų. Nesilaikant šių sąlygų gali atsirasti radijo trukdžiai.
Radijo ryšio slopinimo įrenginius draudžiama naudoti ir (arba) laikyti, išskyrus valstybės institucijas ir joms šiuos įrenginius tiekiančius asmenis. Už šio draudimo nesilaikymą numatyta atsakomybė Administracinių nusižengimų kodekso 464 straipsnyje.
Radijo trukdžius pašalinti privalo juos sukėlusios aparatūros ir (ar) įrenginio savininkas arba naudotojas. RRT vadovaudamasi Radijo trukdžių nustatymo ir pašalinimo tvarka atidžiai tiria kiekvieną radijo trukdžių atvejį. Už RRT nurodymų pašalinti radijo trikdžius arba sumažinti jų lygį nevykdymą numatyta atsakomybė Administracinių nusižengimų kodekso 465 straipsnyje.
Atsiradus radijo trukdžiams, galite pateikti RRT prašymą juos pašalinti, tačiau prieš tai reiktų įsitikinti, ar sutrikimai nėra susiję su jūsų naudojamos įrangos gedimu.
Prieš kreipdamiesi dėl radijo trukdžių pašalinimo pasitikrinkite, ar jūsų naudojama įranga neturi akivaizdžių gedimo požymių, ar nenusilpusi nuotolinio valdymo pultelio baterija. Jei negalite matyti ar girdėti ne kurios nors vienos, bet visų radijo ar televizijos programų, gali būti, kad tiesiog nutrūko antenos kabelis ar vėjas pakeitė jos kryptį. Kokybiškas TV programų priėmimas galimas tik patikimo priėmimo vietovėse, naudojant tinkamo stiprinimo lauko antenas. Jei antenoje įmontuotas stiprintuvas – pasitikslinkite, ar jis tinkamas naudoti netoliese veikiant LTE bazinėms ryšio stotims. Kabelinės ir daugiakanalės abonentinės televizijos žiūrovai dėl trukdžių ar nepatenkinamos vaizdo bei garso kokybės pirmiausia turėtų kreiptis į savo paslaugų tiekėją.
Jei neradote sutrikimų priežasties ir vis dar manote, kad įrangos sutrikimai atsirado dėl radijo trukdžių, pateikite prašymą RRT juos pašalinti.
Prašymą pašalinti radijo trukdžius galite pateikti jums patogiu būdu:
Skambinant nurodytais telefono ryšio numeriais:
RRT darbo laiku nuo pirmadienio iki ketvirtadienio 8.00–17.00 val. ir penktadieniais 8.00–15.45 val.
8 800 20030 Nemokamu numeriu visoje Lietuvoje (ne darbo laiku atsilieps automatinis atsakiklis)
(8 37) 33 41 14 Kaune
(8 46) 34 62 01 Klaipėdoje
(8 45) 43 07 12 Panevėžyje
(8 41) 52 35 91 Šiauliuose
(8 5) 210 56 57 Vilniuje
Apie radijo trukdžius pranešant telefonu būtina nurodyti savo vardą ir pavardę arba organizacijos (įstaigos, įmonės ir pan.) pavadinimą bei adresą ir kontaktinį telefono numerį.
Taip pat reikėtų žinoti atsakymus į šiuos klausimus:
- Kokiam įrenginiui trukdoma?
- Kuriai radijo programai, televizijos kanalui trukdoma arba kuriuose radijo dažniuose pasireiškia trukdžiai?
- Kaip ir kada pasireiškia trukdžiai, kaip ilgai jie tęsiasi?
- Kokia antena naudojama ir kur ji įrengta (patalpoje ar lauke)?
Jums gali būti užduoti ir papildomi klausimai.
Užpildytą Radijo trukdžių nustatymo ir pašalinimo tvarkos aprašo 1 priede pateiktą prašymo formą galite pateikti šiais būdais:
- paštu šiuo adresu: Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnyba, Mortos g. 14, LT-03219 Vilnius;
- elektroniniu paštu [email protected];
- naudodamiesi elektroninių dokumentų sistema.
Informacija atnaujinta 2022-08-05