Greitosios nuorodos
Patikimi pranešėjai aptinka neteisėtą turinį ir informuoja apie tai interneto platformas. Tai yra nacionalinių skaitmeninių paslaugų koordinatorių (SPK) paskirti subjektai. Patikimo pranešėjo statusas yra suteikiamas ne fiziniams asmenims, o juridiniams. Patikimų pranešėjų veikla yra neatlygintina.
Patikimi pranešėjai
Pagal Skaitmeninių paslaugų aktą (SPA), patikimi pranešėjai yra specialūs subjektai. Tai yra ekspertinę kompetenciją skirtingose skaitmeninių paslaugų srityse turintys subjektai, galintys aptikti tam tikros rūšies neteisėtą turinį internete ir apie jį pranešti interneto platformoms. Jų pateikti pranešimai turi būti nagrinėjami prioritetine tvarka. Atsižvelgiant į tai, kad patikimi pranešėjai turi atitinkamos patirties ir kompetencijos, pagal skaitmeninių paslaugų aktą interneto platformos yra įpareigotos jų pranešimų nagrinėti greičiau nei kitų paslaugų gavėjų pranešimus.
Patikimų pranešėjų svarba
Patikimi pranešėjai yra labai svarbi SPA kovos su neteisėtu turiniu internete dalis. SPA 22 straipsnyje nustatyti kriterijai, kaip būtų galima tapti patikimu pranešėju, padedančiu didinti saugumą internete ir apsaugoti naudotojų teises visoje ES.
Patikimi pranešėjai neužkerta kelio privatiems subjektams savanoriškai bendradarbiauti su interneto platformomis. SPA skatinamas bendradarbiavimas ir kartu sukuriama struktūrizuota kovos su neteisėtu turiniu sistema.
Patikimo pranešėjo statuso suteikimas
Paraišką teikiančio subjekto įsisteigimo valstybės narės skaitmeninių paslaugų koordinatorius (SPK) suteikia patikimo pranešėjo statusą trejų metų laikotarpiui. SPK prižiūri paraiškų teikimo procesą, užtikrindami, kad subjektai atitiktų šiuos kriterijus:
- Kompetencija: patikimi pranešėjai turi įrodyti turintys konkrečių ekspertinių žinių ir kompetencijos aptikti, nustatyti neteisėtą turinį internete ir apie jį pranešti.
- Nepriklausomumas: patikimi pranešėjai privalo būti nepriklausomi nuo bet kokių interneto platformų paslaugų teikėjų, siekdami užtikrinti, kad jų vertinimai būtų nešališki.
- Kruopštumas, tikslumas ir objektyvumas: patikimi pranešėjai turi dirbti kruopščiai, tiksliai ir objektyviai, laikydamiesi nustatytų standartų ir procedūrų.
Tik ES įsisteigę juridiniai subjektai gali prašyti suteikti patikimo pranešėjo statusą. Taip užtikrinama, kad patikimi pranešėjai veiktų pagal ES reguliavimo sistemą. Patikimo pranešėjo statusas galioja visoje ES, bet kurioje interneto platformoje, nepriklausomai nuo įsisteigimo vietos.
Jei juridinis asmuo ketina teikti pranešimus interneto platformoms ne tik dėl Lietuvos Respublikos, bet ir dėl kitų ES valstybių teisės aktuose apibrėžto neteisėto turinio, privalo pateikti informaciją ir dokumentus, patvirtinančius juridinio asmens kompetenciją taikyti kiekvienos ES valstybės teisės aktus konkrečioje neteisėto turinio srityje, bei atitinkamos valstybės kalbos mokėjimą patvirtinančius dokumentus.
Patikimi pranešėjai turi skelbti lengvai suprantamas ir išsamias metines ataskaitas. Tai turi apimti informaciją apie pateiktus pranešimus, neteisėto turinio, apie kurį pranešta, rūšis ir veiksmus, kurių ėmėsi interneto platformos.
Jūsų įmonė turi patirties neteisėto turinio ar dezinformacijos aptikimo strityje ir norite tapti patikimu pranešėju?
Prašome užpildyti formą (rasite čia) ir ją siųsti el. paštu: [email protected].
Teisės aktą, kuris reglamentuoja patikimų pranešėjų statuso suteikimo procedūras (IV skyrius) rasite nuorodoje:
https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/31fd8c603a8b11efbdaea558de59136c
Informacija atnaujinta 2024-09-27