Tikriausiai visi nors kartą pirkę žaislus žino, kad jiems galioja tam tikri saugumo reikalavimai. Ryškiausias jų – vaiko amžiaus kriterijus. Tokį kriterijų nurodęs gamintojas įspėja dėl žaislo detalių dydžio ir grėsmės vaikui paspringti. Tačiau Ryšių reguliavimo tarnyba primena, kad yra dar vienas dalykas, apie kurį turėtų žinoti perkantys radijo bangomis valdomus žaislus.
Šiemet Ryšių reguliavimo tarnyba paėmė iš parduotuvių lentynų ir savo laboratorijoje patikrino 22 skirtingų modelių radijo bangomis valdomus žaislus. Nustatyta, kad net devynių modelių žaislai neatitiko reikalavimų. Juos žaislų pardavėjai turėjo pašalinti iš rinkos.
„Radijo bangomis valdomų žaislų pulteliuose yra įmontuoti radijo siųstuvai, kurie siunčia valdymo komandas radijo bangomis. Blogai veikiantys ir blogai sukonstruoti pulteliai gali siųsti radijo bangas neleistinuose radijo dažnių ruožuose, be to, jie gali skleisti nepageidaujamą spinduliuotę. Tokie pažeidėjai pajėgūs sutrikdyti radijo ir televizijos imtuvų darbą, belaidės signalizacijos jutiklių ir valdiklių ir net belaidžio interneto modemų-maršrutizatorių ar kitų elektronikos prietaisų darbą“, – teigia Raimondas Štulas, RRT Aparatūros ir įrenginių EMS kontrolės skyriaus patarėjas.
Ryšių reguliavimo tarnyba įspėja, kad šių žaislų skleidžiami signalai gali sutrikdyti prietaisų darbą ne tik jūsų, bet ir kaimynų namuose, nes namų sienos, nors ir slopina, tačiau visiškai jų nesulaiko.
Ženklinimas neapsaugo nuo pažeidimų
Kiekvienas į Lietuvos rinką tiekiamas įrenginys ar aparatas privalo būti paženklintas CE ženklu, turėti ES atitikties deklaraciją, naudojimo instrukcijas valstybine kalba.
„Iš savo patirties jau žinome, kad dažniausiai neatitikimų pasitaiko pigiausiuose gaminiuose, net jeigu jie ir yra paženklinti privalomu CE ženklu“, – pastebi R. Štulas.
Dėl šios priežasties iš rinkos tyrimams atrenkami šios galimai rizikingiausios kainų kategorijos gaminiai.
RRT ekspertai nuolat tikrina prekybos vietas, skelbimus internete ir turi teisę paimti įrenginius ir aparatus bandymams RRT akredituotoje laboratorijoje, kur nustatoma jų atitiktis esminiams techninių reglamentų reikalavimams.
Pasak R. Štulo, jei įrenginiai ar aparatai neatitinka tokių reikalavimų, rinkos teikėjams ir prekybininkams nurodoma pašalinti nustatytus trūkumus arba pašalinti įrenginius ar aparatus iš rinkos.
„Importuotojams ir prekybininkams rekomenduojame prieš įvežant į Lietuvą ar parduodant radijo ryšio įrenginius, elektrinius ir elektroninius aparatus, įsitikinti, jog jie turi visus reikalingus dokumentus ir atitinka ženklinimo reikalavimus. Deja, kaip rodo mūsų praktika, net ir tai neapsaugo nuo pažeidimų“, – apgailestauja RRT ekspertas R. Štulas.
Informacija atnaujinta 2022-12-16