Spalį visoje Europoje tradiciškai minimas kibernetinio saugumo mėnuo. Faktai rodo, kad skaitmeniniai sukčiai rankų nenuleidžia ir ieško vis naujų būdų gyventojų duomenims ir pinigams išvilioti.
Lietuvoje per pirmąjį 2024 m. ketvirtį sukčiai kėsinosi išvilioti 6,9 mln. Eur, antrąjį – 8,3 mln. Eur, o trečiąjį ketvirtį atakos dar labiau sustiprėjo – bendra sukčių siekiama išvilioti suma pasiekė 8,9 mln. Eur. Tokia statistika pasidalijo Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro atstovai Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) surengtoje konferencijoje. Taikant prevencines priemones, gyventojai ir įmonės išvengė daugiau nei 10,2 mln. Eur praradimo.
„Mes pastebime itin išaugusį sukčiavimą telefoniniais skambučiais ir taip vadinamą „spufingą“, kai pavagiamas skambinančiojo numeris. Taip pat sukčiai aktyviai veikia pasitelkdami RCS ar kitas per duomenų perdavimo kanalus veikiančias platformas skirtas perduoti išmaniąsias žinutes“, – konferencijos metu sakė RRT tarybos pirmininko pavaduotojas Darius Kuliešius.
Konferencijoje dalyvavo Nacionalinio kibernetinio saugumo centro, Lietuvos banko, komercinių bankų, Lietuvos kriminalinės policijos biuro, Pinigų plovimo prevencijos kompetencijų centro, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Lietuvos pašto, mobiliojo ryšio operatorių atstovai.
Lietuvos kriminalinės policijos biuras įvardino, kad 2024 m. sukčiavimai SMS žinutėmis sudarė 7 proc., o sukčiavimai telefoniniais skambučiais – 11 proc. nuo visų užregistruotų nusikalstamų veikų, susijusių su sukčiavimais. Jų teigimu, 2024 m. II-III ketv. stebimas sukčiavimo mažėjimas SMS žinutėmis, tačiau auga telefoninis sukčiavimas. Sukčiaujama skambinant telefonu ir naudojant klaidingą abonento numerį („spufingas“). Konferencijos metu sutarta, kad RRT ir operatoriai ieškos sprendimo būdų, kaip patobulinti tokių skambučių identifikavimo ir prevencines priemones, kad operatoriai šiuos skambučius galėtų blokuoti.
RRT pernai priėmė kelias priemones, įgalinusias mobiliojo ryšio operatorius aktyviau kovoti su skaitmeniniais sukčiais. Remiantis statistika, naudojant šias priemones operatoriai 2024 m. blokuoja daugiau kaip po 2 mln. apsimestinių skambučių.
„Nors nemažai padaryta, dar tikrai galime padaryti daugiau. Itin raginame visas organizacijas, kurios savo klientus pasiekia SMS žinutėmis ir naudojasi vardiniu numeriu, aktyviau naudotis galimybe suderinti siunčiamų SMS identifikacinius požymius su operatoriais ir tokiu būdu didinti savo klientų apsaugą nuo grėsmių elektroninėje erdvėje. Pagal esamą statistiką matyti, kad per 2024 m. III ketv „Telia“ tokių sukčių siustų vardinių SMS žinučių blokavo per 15,3 tūkst. „Bitė“ – 42,4 tūkst. ir „Tele2“ – 54,1 tūkst.“, – pabrėžia D. Kuliešius.
Šiuo metu yra tik 5 turinio siuntėjai atlikę tokius suderinimus su operatoriais.
RRT bendradarbiaudama su NKSC planuoja įdiegti automatizuotas procedūras, kad vartotojų pranešimai apie incidentus per NKSC turimas incidentų pranešimo platformas automatiškai pasiektų ir pasaulines technologijų įmones teikiančias išmaniųjų tekstinių žinučių siuntimo paslaugas ir jų platformas skirtas pranešimams apie incidentus.
„Atlikę pasiruošimo darbus, kviesime visus vartotojus gaunančius nusikalstamos veikos požymių turinčias žinutes, aktyviau tai fiksuoti NKSC incidentų pranešimo platformoje. Vartotojų sąmoningumas ir atsakingumas išlieka svarbiausiais veiksniais kovoje su sukčiais“, – sako RRT tarybos pirmininko pavaduotojas Darius Kuliešius.
Informacija atnaujinta 2024-10-25