VEIKLOS SRITYS:

RRT iššūkio ėmėsi „Cellular Expert“: kurs sprendimą, leidžiantį efektyviau naudoti radijo dažnius

2023 lapkričio 28 d.

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) iššūkį sukurti naujovišką koncepciją ir priemonę, kuri leistų efektyviau naudoti radijo dažnius ir palengvinti prieigos prie spektro suteikimą, įgyvendins UAB „Cellular Expert“.

Nuo 2013 metų veikianti įmonė, kurios veikla – telekomunikacijų tinklų planavimui ir plėtros valdymui skirtos programinės įrangos kūrimas, laimėjo „Govtech“ iššūkių serijos metu. Projektas gavo beveik 45 tūkst. Eur finansavimą.

„Iš viso pretendavo net penkios įmonės. Trims iš jų buvo skirti priziniai paskatinimai. Atsirinkome „Cellular Expert“ siūlymą, nes sprendimai, vertinimo komisijos nuomone, labiausiai atitiko techninės užduoties kriterijų išpildymą, inovatyvumą ir prototipo vartotojo sąsajos intuityvumą“, – sako dr. Ričardas Budavičius, Elektroninių ryšių išteklių valdymo grupės vyriausiasis patarėjas.

RRT projektu siekia, kad suinteresuoti asmenys patikimai ir greitai sužinotų, kurie jų paskirčiai tinkami radijo dažniai kuriose vietovėse jiems yra prieinami.

Be to, įdiegus tokį sprendimą, valstybė lanksčiau ir efektyviau valdytų jai pavestus valdyti elektroninių ryšių išteklius, gautų papildomų pajamų iš radijo dažnių paskyrimo, o vartotojai gautų daugiau paslaugų bei būtų sumažinta administracinė našta pildant paraiškas.

Šiuo metu analogiškų sprendimų dar praktiškai nėra, todėl komercinė tokių produktų perspektyva pasaulyje yra didelė.

Mato perspektyvas ir užsienyje

Pasak Artūro Medeišio, „Cellular Expert“ mokslinio vadovo, RRT pasiūlyta produkto vizija gana artimai atitiko jų pačių jau vystomų radijo ryšio projektavimo programinių įrankių galimybes ir filosofiją. Įmonės programos išnaudoja Esri ArcGIS geoinformacinės platformos galimybes, leidžiančias modeliuoti 3D geografinę aplinką ir tinklų ryšio aprėptį iki 20 cm tikslumu.

„Tikime, kad toks inovatyvus produktas būtų labai reikalingas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Iššūkis įgyvendinti prototipą yra ganėtinai rimtas, nes turėsime tik 5 savaites, tačiau jau pradėjome aktyvius darbus ir tikimės, kad sugebėsime pabaigti laiku“, – teigia A. Medeišis, anot kurio, rimtos valstybinės institucijos idėjinis ir moralinis palaikymas kuriant naują produktą jiems labai svarbus.

RRT – tai jau antras iššūkis, kuris taps konkrečiu sprendimu. Pernai su „Oxylabs“ sukurtas, dirbtiniu intelektu paremtas įrankis žalingam ir neteisėtam turiniui internete ieškoti buvo apdovanotas už sėkmingą bendradarbiavimą kuriant viešąsias inovacijas. Įrankis taip pat buvo nominuotas  „Tech for Good“ apdovanojimuose ir pelnė apdovanojimą  „Baltic Sustainability Awards“.

Informacija atnaujinta 2023-11-28