Artėjanti sudėtingų 2020-ųjų metų pabaiga lietuviams atneša ir gerų žinių: Lietuvos nominuotas sprendimas „Skrydis per Atlantą“ tapo nugalėtoju šių metų pasauliniame skaitmeninių inovacijų konkurse „World Summit Awards“ (WSA).
Skirtingiems pasaulio regionams ir valstybėms atstovaujantys WSA Didžiosios žiuri ekspertai, įvertinę visus konkurso finalą pasiekusius projektus, atrinktus iš daugiau nei 8000 nominantų iš viso pasaulio, išrinko laimėtojus – po 5 geriausius skaitmeninius sprendimus 8 konkurso kategorijose. Į šį prestižinį sąrašą kategorijoje „Kultūra ir turizmas“ pateko ir Vytauto Didžiojo karo muziejaus bei Kauno technologijos universiteto jungtinės komandos sukurtas skaitmeninis sprendimas „Skrydis per Atlantą“, interaktyvia ir šiuolaikiška forma supažindinantis su legendiniu Stepono Dariaus ir Stasio Girėno 1933 m. skrydžiu.
„WSA finale konkurencija buvo didžiulė. Nors šiemet į konkursą išsiuntėme kaip niekada stiprią komandą, pristačiusią įdomius, technologiškai pažangius sprendimus, laimėtojų pakylą pasiekė tik vienas sprendimas – ir jo sėkmė itin džiugina. Tiek mūsų nacionalinę atrankos komisiją, tiek WSA Didžiąją žiuri tiesiog papirko sprendimo „Skrydis per Atlantą“ nuoširdumas, vizualinis patrauklumas, jame užkoduota meilė gimtosios šalies istorijai, – teigia WSA Lietuvos nacionalinė ekspertė ir WSA Didžiosios žiūri narė Ieva Žilionienė. – Tai vienas iš nedaugelio šiemet WSA laimėjusių sprendimų, kuris yra grynai nacionalinis, sukurtas vietine kalba, skirtas vietinei auditorijai, tačiau įvertintas kaip puikus pavyzdys, kokia kryptimi turėtų judėti įvairių pasaulio šalių muziejų ekspozicijų įprasminimas – per patrauklų istorijos pateikimą ir sužaidybinimą sukuriant emociškai įtraukiančią patirtį“.
Laimėtojų komanda pabrėžia, kad puikus rezultatas buvo paremtas siekiu sukurti ką nors naujo ir sėkmingu skirtingų sektorių bendradarbiavimu.
„Šis apdovanojimas jungtinei mūsų komandai – be galo didelis įvertinimas. Džiaugiamės, kad idėja moderniais bei šiuolaikiškais būdais pristatyti vieną iš herojiškiausių ir įdomiausių Lietuvos istorijos epizodų – S. Dariaus ir S. Girėno skrydį per Atlantą – susilaukė visuomenės susidomėjimo ir Didžiosios konkurso žiūri įvertinimo. Matome, kad mūsų siekis muziejuje saugomas ir pristatomas vertybes perkelti į žaidybinės programėlės erdvę puikiai pavyko ir šiuo metu šis sprendimas ne tik moko žmones, bet ir suteikia jiems žinių apie mūsų šalies praeitį ir paveldą“, – sako Vytauto Didžiojo karo muziejaus istorikė, žaidimo bendraautorė Erika Kisieliūtė.
„Dar smagiau, kad prie projekto dirbo gausi komanda – Vytauto Didžiojo karo muziejaus istorikai ir muziejininkai, kūrę istorinį žaidimo turinį, bei Kauno technologijos universiteto Informatikos fakulteto dėstytojai ir studentai, suprogramavę sprendimą. Labai svarbu, jog Informatikos fakultete studentus galime įtraukti į tokią reikšmingą veiklą, kad jų pastangos ir atkaklus darbas įvertinamas pasauliniu lygmeniu. Tai išties juos motyvuoja ir suteikia noro siekti dar didesnių ir ambicingesnių iššūkių bei rezultatų,“ – teigia sprendimo bendraautoriai, KTU atstovai Andrius Paulauskas ir Tomas Blažauskas.
WSA laimėtojai susitiks WSA Pasauliniame kongrese, vyksiančiame Vienoje 2021 m. kovo mėn., tik šįsyk šis didžiulis renginys, suburiantis socialinių skaitmeninių inovacijų kūrėjus ir vizionierius iš visų pasaulio kampelių, vyks virtualiai. Kongreso metu nugalėtojai pristatys savo sprendimus, susitiks su tarptautiniais ekspertais ir mentoriais, dalyvaus mokymuose ir bus apdovanoti iškilmingos, nors ir nuotolinės, nugalėtojų pagerbimo ceremonijos metu.
WSA konkursas – pasaulinė iniciatyva, kurios tikslas – atrasti ir skleisti geriausias pasaulyje skaitmenines inovacijas, prisidedančias prie Jungtinių Tautų iškeltų darnaus vystymosi tikslų. Lietuvos nacionalinė atranka į šiuos pasaulinius apdovanojimus vyksta skaitmeninių inovacijų konkurso „Naujasis knygnešys“, kurį organizuoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas ir Ryšių reguliavimo tarnyba, metu. Naujas „Naujojo knygnešio“ etapas startuos 2021 m. pavasarį.
Pasaulinio skaitmeninių inovacijų konkurso WSA atrankos procesas:
- Nacionalinės atrankos etapas: kiekviena valstybė išrenka savo geriausius sprendimus – iki 8 laimėtojų po vieną kiekvienoje iš 8 konkurso kategorijų. Lietuvos nacionalinės atrankos konkurse „Naujasis knygnešys“ projektų atranka vyksta pagal tas pačias taisykles ir atrankos kriterijus, kaip ir WSA. Šalies nacionalinis ekspertas nominuoja nacionalinio konkurso nugalėtojus pasauliniam konkursui.
- WSA Interneto žiuri etapas: jo metu ekspertai iš įvairių pasaulio valstybių nuotoliniu būdu įvertina ir kiekvienoje iš 8 konkurso kategorijų atrenka po 15–20 finalistų.
- WSA Didžiosios žiuri etapas: WSA Didžiosios žiuri nariai – 30 pripažintų ekspertų, atstovaujančių visiems pasaulio regionams, atidžiai įvertina visus finalistus ir skaidraus, atviro ir demokratiško proceso metu išrenka nugalėtojų 40-tuką – po 5 sprendimus 8 konkurso kategorijose, kurie tampa atitinkamų metų WSA laimėtojais.
Informacija atnaujinta 2020-12-18