Rengiantis 5G radijo ryšio tinklų diegimui, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) numato skelbti aukcionus, kurių metu mobiliojo ryšio operatoriai galės įsigyti 5G tinklams diegti tinkamus radijo dažnius. Lietuvoje, kaip ir visoje Europos Sąjungoje, šiai technologijai diegti yra numatyti radijo dažniai iš 700 MHz, 3,5 GHz ir 26 GHz radijo dažnių juostų.
RRT, atsižvelgdama į šiuo metu vykstantį AB Lietuvos radijo ir televizijos centro „Mezon“ verslo pardavimo procesą bei į gautus operatorių prašymus atidėti aukcionus iki „Mezon“ sandorio pabaigos, svarsto 700 MHz radijo dažnių juostos aukcioną skelbti šių metų pabaigoje, o 3,5 GHz radijo dažnių juostos aukciono paskelbimą atidėti 2021 m. I ketvirčiui. Aukcioną dėl 26 GHz radijo dažnių juostos planuojama skelbti, kai bus aišku, ar rinkoje yra šios dažnių juostos paklausa.
Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio šalių, operatoriai rengiasi 5G technologijos diegimui, vykdo paruošiamuosius darbus. Lietuvoje teisės aktai numato galimybę skirti laisvus radijo dažnius operatoriams testavimo tikslais nekomerciniam naudojimui. RRT, gavusi AB „Telia Lietuva“ prašymą ir palaikydama šios bendrovės iniciatyvą praktiškai išbandyti 5G ryšio veikimą, skyrė šiam operatoriui laisvus radijo dažnius iš 3,5 GHz radijo dažnių juostos laikinam nekomerciniam naudojimui.
Pasak RRT direktoriaus pavaduotojo Mindaugo Žilinsko, 5G technologijos diegimas šiuo metu yra vienas iš Europos Sąjungos strateginių tikslų. „Tačiau Lietuvai, kaip pasienio valstybei, dėl jos ypatingos geografinės padėties kyla didžiausi papildomi iššūkiai rengiantis 5G atėjimui – turime derinti savo spektro resursus su kaimyninėmis šalimis, skirti didelį dėmesį mūsų valstybės interesų apsaugai. Labai svarbus 5G pasirengimo procese ir rinkos dalyvių vaidmuo. Mūsų žiniomis, visi operatoriai aktyviai ruošiasi kuo sklandesniam ir greitesniam naujos technologijos atsiradimui Lietuvoje. 5G technologijos bandymai, bazinių stočių radijo signalų matavimai suteiks papildomų argumentų derantis su kaimyninių šalių administracijomis. Bendras siekis ‒ kad visavertės 5G ryšio paslaugos atsirastų Lietuvoje kuo greičiau ir iškart po atitinkamų dažnių aukcionų operatoriai turėtų visus komercinėms paslaugoms teikti būtinus dažnių išteklius“, – sako M. Žilinskas.
RRT primena, kad radijo dažnių aukcionų sąlygose nenustatys, kokia technologija turės būti diegiama konkrečioje radijo dažnių juostoje. Dažnius gavę operatoriai juos galės naudoti tiek jau esamoms 4G, tiek naujoms 5G technologijoms vystyti, atsižvelgdami į paslaugų naudotojų poreikius.
Kas yra 5G technologija ir ką reikėtų žinoti apie ją, rasite RRT parengtoje informacijoje https://www.rrt.lt/rrt-teikia-isaiskinimus-apie-5g/ .
Informacija atnaujinta 2020-11-10